Udruga za promicanje inkluzije i Centar za inkluzivne radne aktivnosti organizirali su u petak, 7. lipnja u Knjižnici Kajfešov brijeg, okrugli stol o pravu na rad i odraslost osoba s intelektualnim teškoćama.

Zaključci okruglog stola "Pravo na rad i odraslost osoba s intelektualnim teškoćama"

Udruga za promicanje inkluzije i Centar za inkluzivne radne aktivnosti organizirali su u petak, 7. lipnja u Knjižnici Kajfešov brijeg, okrugli stol o pravu na rad i odraslost osoba s intelektualnim teškoćama. Ovaj je događaj organiziran u okviru programa „Uključivanje osoba s intelektualnim teškoćama u zajednicu kroz uspostavljanje programa radnog centra“, koji sufinancira Grad Zagreb.

Pravo na rad i život od vlastitog rada temeljno je pravo svake osobe, a Konvencija o pravima osoba s invaliditetom obvezuje države članice da osiguraju ostvarivanje ovog prava osobama s invaliditetom na ravnopravnoj osnovi s ostalim članovima društva. Međutim, osobe s intelektualnim teškoćama imaju posebno nepovoljan položaj na tržištu rada i suočavaju se s daleko više predrasuda od drugih osoba s invaliditetom. Ovaj smo okrugli stol organizirali u svrhu razmjene iskustava o praksama i mogućnostima zapošljavanja i radnog uključivanja osoba s intelektualnim teškoćama.

Slavenka Martinović, predsjednica Centra za inkluzivne radne aktivnosti, održala je uvodno izlaganje o pravu na rad i socijalnim ulogama odraslih osoba. Navela je nekoliko vrlo važnih sustavnih izazova s kojima se susreću osobe s intelektualnim teškoćama, kao i stereotipe koji im često stoje na putu. O iskustvu i praksama Centra za rehabilitaciju Zagreb u održivom zapošljavanju osoba s intelektualnim teškoćama govorila je Marijana Janković, voditeljica dnevnog centra. Vanda Kocur Lovrović predstavila je program socijalnog poduzetništva Centra za inkluziju i socijalne usluge Bjelovar te primjere dobre prakse zapošljavanja na otvorenom tržištu rada. O praksama zapošljavanja uz podršku na otvorenom tržištu rada govorili su Kristina Prhal Mišić iz Centra za inkluzivne radne aktivnosti, Vlatka Vlašić i voditeljica prodaje u Žabac Food Outletu. Posebno inspirativno izlaganje imao je Branko Preložnjak, zaposlen uz podršku u poslovnici Žapca u Rudešu. Njegovo je izlaganje bio savršen primjer važnosti rada iz perspektive osobe s teškoćama. O radnim aktivnostima koje se provode u Radnom centru Udruge za promicanje inkluzije govorila je Ivana Ćuk Krajačić, voditeljica Radnog centra.

Rasprava, koje je uslijedila, iznjedrila je mnogobrojne zaključke i preporuke za daljnji zagovarački i senzibilizacijski rad u dva područja.

Prvo su područje koje zahtjeva unapređenje socijalne politike i radno zakonodavstvo. Iz socijalnih politika nužno je ukloniti one mjere koje destimuliraju rad osoba s teškoćama i čine ga manje atraktivnim i isplativim od pasivnog primanja socijalnih naknada. Posebno je važno razdvajanje socijalnih usluga podrške u svakodnevnom životu i radu osobama s intelektualnim teškoćama od instrumenata i mjera stambenog zbrinjavanja, primjerice u organiziranom stanovanju. Sudjelovanje korisnika treba biti ograničeno samo na troškove stanovanja, a trošak usluga podrške za neovisno življenje i radno uključivanje ne bi trebao pasti na njihov račun.

Sudionici su iznijeli više prijedloga za unapređenje radnog zakonodavstva u području zapošljavanja osoba s intelektualnim teškoćama: od zakonodavnog uređivanja zapošljavanja uz podršku, što uključuje i omogućavanje svih prava iz radnog odnosa osobama koje se zapošljavaju na taj način, preko reguliranja i održivog financiranja usluge radnog asistenta do uvođenja novih vrsta ugovora za mlade osobe s teškoćama, po modelu studentskog ugovora te poreznih olakšica, kako za osobe koje se takvim ugovorima zapošljavaju tako i za članove njihovih obitelji koje ih i dalje uzdržavaju.

Drugi set zaključaka i preporuka odnosi se na potrebu intenzivnije motivacije i senzibilizacije poslodavaca za održivo zapošljavanje osoba s intelektualnim teškoćama. U raspravi je naglašeno da je u radu s poslodavcima, pored apeliranja i naglašavanja kako zapošljavanje osoba s intelektualnim teškoćama doprinosi njihovoj društvenoj odgovornosti i pozitivnoj slici u javnosti, najprije potrebno primjerima demonstrirati kako zapošljavanje ovih osoba doprinosi produktivnosti. Iskustva poslodavaca koji već zapošljavaju osobe s intelektualnim teškoćama svjedoče o manjoj fluktuaciji radnika, manjem broju dana odsustva s posla te drugim pozitivnim učincima. Zaključeno je da je pridobivanje poslodavaca kao saveznika u zapošljavanju osoba s intelektualnim teškoćama prioritet jer se u takvom savezništvu učinkovitije može utjecati na donositelje politika kako bi napravili željene promjene, olakšali i pojednostavili procese.

U raspravi su sudjelovali predstavnici ustanova i udruga koje pružaju usluge i zagovaraju prava osoba s invaliditetom, javnih ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, osobe s invaliditetom i članovi njihovih obitelji.

Udruga za promicanje inkluzije i Centar za inkluzivne radne aktivnosti posebno zahvaljuju na gostoprimstvu i sudjelovanju Knjižnici Kajfešov brijeg i Knjižnicama Grada Zagreba.  

Osnovan je Savjet za unapređenje usluge organiziranog stanovanja za osobe s intelektualnim teškoćama

OSNOVAN SAVJET ZA UNAPREĐENJE USLUGE ORGANIZIRANOG STANOVANJA ZA OSOBE S INTELEKTUALNIM TEŠKOĆAMA

U utorak, 30. siječnja 2024. u Udruzi za promicanje inkluzije u Zagrebu, održan je osnivački sastanak Savjeta za unapređenje usluge organiziranog stanovanja za osobe s intelektualnim teškoćama. Savjet čine udruge koje pružaju uslugu organiziranog stanovanja osobama s intelektualnim teškoćama, Centar za inkluziju Šibenik, Centar za inkluziju i socijalne usluge Bjelovar i Udruga za promicanje inkluzije te predstavnici transformiranih ustanova koje pružaju ovu uslugu, Centra za rehabilitaciju Zagreb i Centar za pružanje usluga u zajednici Ozalj. Savjetu su pristupili i Ured pučkog pravobranitelja za osobe s invaliditetom te prof.dr.sc. Daniela Bratković s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu i izv.prof.dr.sc. Marko Buljevac sa Studijskog centra socijalnog rada, Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Povod za osnivanje Savjeta je zabrinutost stručnjaka, predstavnika neovisnih institucija i znanstvenika za opstanak usluge organiziranog stanovanja kao alternative institucionalizaciji osoba s intelektualnim teškoćama i psihičkim bolestima i jedinoj socijalnoj usluzi u okviru koje se osobama pruža sveobuhvatna podrška u svim područjima života. Kao stručnjaci i znanstvenici koji dugi niz godina zagovaraju, promiču i ostvaruju u praksi pravo osoba s intelektualnim teškoćama na život u zajednici u skladu s vlastitim izborima uz odgovarajuću podršku, članovi novoosnovanog Savjeta zabrinuti su zbog izjednačavanja organiziranog stanovanja sa uslugom smještaja, kako u propisima koje donosi nadležno Ministarstvo tako i u javnom komuniciranju predstavnika tijela javne vlasti  ali i predstavnika medija.

Republika Hrvatska potpisnica je Konvencije o pravima osoba s invaliditetom čime se obvezala  svim osobama s invaliditetom osigurati pravo na neovisno življenje i na uključivanje u zajednicu. Šesnaest godina nakon pristupanja Konvenciji daleko smo od ostvarivanja ovog prava za sve osobe s invaliditetom, posebno za osobe s intelektualnim teškoćama i psihičkim bolestima a posebno zabrinjava usporavanje pa i zaustavljanje započetog procesa deinstitucionalizacije.

Zbog toga je na osnivačkom sastanku usuglašena misija Savjeta za unapređenje usluge organiziranog stanovanja: zajednički djelovati s ciljem utjecanja na politike, kako bi se stvorili preduvjeti, posebno odgovarajuće usluge podrške, za jednakopravan život, obrazovanje, rad i uključenost u zajednicu osoba s intelektualnim teškoćama i psihičkim bolestima. Također, članice Savjeta će zajednički raditi na senzibilizaciji i mijenjanju stavova u općoj javnosti, a posebno predstavnika medija, o pravima ali i mogućnostima osoba s intelektualnim teškoćama te primjerima njihovog uspješnog uključivanja u život zajednice, čak i nakon desetljeća provedenih u institucijama.

Osnivački sastanak Savjeta i oblikovanje njegove misije i plana djelovanja facilitirali su Patti Scott i Dave Hasbury iz Neighbours Inc. iz Sjedinjenih američkih država. Neighbours Inc. inovativna je neprofitna organizacija koja više od 30 godina pruža podršku osobama s invaliditetom i njihovim obiteljima u odabiru i dizajniranju života kakvog žele u svojim lokalnim zajednicama i susjedstvima. Patti i Dave posvetili su svoje karijere i živote pružanju podrške osobama s invaliditetom, njihovim obiteljima, zajednicama, organizacijama i vladama kako bi osobama s invaliditetom omogućili da žive kao cijenjeni građani i ravnopravni članovi zajednice. Koristeći pristup i alate ko-dizajniranja promjene (Collaborative Change Design) potakli su članice Savjeta u kreiranju zajedničke vizije i formuliranju prvih koraka koje će zajednički poduzeti u njezinom ostvarivanju.

Savjet će djelovati u okviru Saveza udruga pružatelja usluge organiziranog stanovanja, koji čini osam udruga koje ovu uslugu pružaju za oko 300 osoba s intelektualnim teškoćama.

Poludnevni boravak Udruge za promicanje inkluzije

Udruga za promicanje inkluzije pruža novu uslugu – poludnevni boravak za osobe s intelektualnim teškoćama i poremećajima iz spektra autizma. 

Usluga se pruža temeljem Ugovora s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, za do 20 korisnika. 

U skladu sa našim vrijednostima i misijom, usluga poludnevnog boravka u udruzi za promicanje inkluzije ima za svrhu osnaživanje osoba s intelektualnim teškoćama za uključivanje u život zajednice.

Aktivnosti koje će Udruga organizirati u okviru poludnevnog boravka prilagođavat će se potrebama i interesima korisnika, temeljem stručne procjene našeg tima. 

Aktivnosti koje će se provoditi u sklopu usluge poludnevnog boravka :

– aktivnosti u funkciji stjecanja radnih vještina

– aktivnosti u funkciji stjecanja vještina svakodnevnog života

– kreativne i stvaralačke aktivnosti (slikanje, glazba, izrada umjetničkih i predmeta za svakdonevnu upotrebu)

– sportsko-rekreativne aktivnosti (fitness i orijentiring)

– edukativne i osnažujuće aktivnosti (radnionice računalnih vještina, radionice samozastupanja)

 

Za dodatne informacije stojimo na raspolaganju putem e-maila inkluzija@inkluzija.hr ili putem telefona na broj 01/3758-932

Gostovanje u Točci na tjedan o problemima nedržavnih pružatelja usluge organiziranog stanovanja i problemima u zapošljavanju

Dr.sc. Bojana Rozman, članica upravnog odbora Udruge za promicanje inkluzije i predsjednica Saveza neprofitnih pružatelja usluge organiziranog stanovanja sudjelovala je u Točci na tjedan gdje je govorila o problemima s kojima se susreću neprofitni pružatelji usluge organiziranog stanovanja: ” To što država daje je nedovoljno.” Točku na tjedan možete pogledati ovdje: Točka na tjedan (19.11.2023.) – N1 (n1info.hr)

“Osobe s intelektualnim teškoćama država i dalje diskriminira.”

Članica upravnog odbora Udruge za promicanje inluzije i predsjednica Saveza pružatelja usluga organiziranog stanovanja, dr.sc. Bojana Rozman, dala je intervju za Šibenik In u kojem govori o problemima u pružanju usluge organiziranog stanovanja.

„Organizirano stanovanje je koncipirano kao u zajednici utemeljena usluga kojom se jednoj ili više osoba osigurava podrška koja im je potrebna da bi živjeli u zajednici.  Osoba koristi vlastiti stambeni prostor ili stambeni prostor koji putem najma ili vlasništva osigurava pružatelj usluge.  Osoba prima individualiziranu podršku u svim životnim područjima te koristi resurse zajednice koji su dostupni i drugim građanima. Podrška koja se pruža je fleksibilna i prilagođuje se promjenama u potrebama svakog pojedinca.  Usluga organiziranog stanovanja sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi spada u izvaninstitucionalne usluge.  Sukladno UN Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom, kao izvaninstitucionalna usluga organizirano stanovanje trebalo bi korisnicima osigurati izbor mjesta stanovanja i sustanara te individualiziranu osobno usmjerenu podršku.  Nažalost, pravilnici kojima je ova usluga regulirana pretjeranom regulativom sve je više institucionaliziraju.“  

„Socijalne usluge poput organiziranog stanovanja nisu dostupne diljem zemlje, kapaciteti državnih i nedržavnih pružatelja ove usluge su popunjeni, a zbog nedostatne cijene i kompleksnog licenciranja rijetki se nedržavni pružatelji usluga odluče pružati ovu uslugu, te država i dalje diskrimira osobe s intelektualnim teškoćama.“

Cijeli intervju možete pročitati ovdje.

Panel rasprava UN-ovog Odobra za prava osoba s invaliditetom

Odbor za prava osoba s invaliditetom (CRPD) tijelo je Ujedinjenih naroda koje čine neovisni stručnjaci koji prate provedbu Konvencije o pravima osoba s invaliditetom od strane država stranaka Konvencije, te je međunarodno nadzorno tijelo Konvencije. Svojim angažmanom i suradnjom s državama strankama, Odbor promiče inkluziju, zalaže se za ljudska prava svih osoba s invaliditetom i daje preporuke za potporu provedbi odredbi sadržanih u Konvenciji.

U rujnu 2022. Odbor za prava osoba s invaliditetom najavio je usvajanje Smjernica o deinstitucionalizaciji, uključujući u hitnim slučajevima. Smjernice su osmišljene kao dopuna Općem komentaru veznom za Samostalan život i uključenost u zajednicu i dopunu članku veznom uz Slobodu i sigurnost osobe iz Konvencije o pravnima osoba s invaliditetom.

Smjernice o deinstitucionalizaciji pozivaju države stranke da „ukinu sve oblike institucionalizacije, okončaju nova smještanja u institucije i suzdrže se od ulaganja u ustanove” i pojašnjavaju da „nema opravdanja za nastavak institucionalizacije”. Nijedan izgovor nije zadovoljavajući: niti nedostatak podrške i usluga u zajednici, niti siromaštvo ili stigma osoba s invaliditetom.

Smjernice su rezultat participativnog dvogodišnjeg procesa potaknutog utjecajem pandemije Covid-19 na osobe s invaliditetom u institucijama. Povodom prve obljetnice smjernica održana je panel rasprava UN-ovog Odobra za prava osoba s invaliditetom koju možete pogledati ovdje.

Otvorena je izložba “APSTRAKCIJA I NADREALIZAM“ slike umjetnika amatera (likovna radionica pod vodstvom prof.def. Valerije Jelčić) 25.7.2023. u 18h

Otvorena je izložba “APSTRAKCIJA I NADREALIZAM“, slike umjetnika amatera (likovna radionica pod vodstvom prof.def. Valerije Jelčić) 25.7.2023. u 18h

U utorak 25.7.2023. smo otvorili još jednu izložbu.

Ponovno se radi o izložbi “Apstrakcija i nadrealizam”, no ovog puta u knjižnici Vladimir Nazor. Predstavljeni su likovni radovi umjetnika amatera izrađeni pod vodstvom dugogodišnje suradnice prof.def. Valerije Jelčić.

Ovim putem još jednom se zahvaljujemo knjižnici i gospođi Tanji Radović Ravnić na suradnji.

Izložbu možete razgledati do 27.8.2023. u prostorima knjižnice na adresi  Vodovodna 13, Zagreb.

Okrugli stol Odbora za zdravstvo i socijalnu politike o budućnosti usluge organiziranog stanovanja.

U organizaciji Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku 25. lipnja 2023. je održan okrugli stol s temom “Budućnost usluge “organizirano stanovanje” socijalna usluga kojom osobe s invaliditetom istinski ostvaruju pravo na život u zajednici.” Ispred Udruge za promicanje inkluzije i kao predsjednica Saveza udruga pružatelja usluga organiziranog stanovanja govorila je članica Upravnog odbora Bojana Rozman. 

Gostujuće predavanje na Sveučilištu Sjever u Koprivnici

U utorak 16.5.2023. gostovali smo na predavanjima izv. prof. dr. sc. Željke Bagarić na Preddiplomskom sveučilišnim studiju Komunikologija, mediji i novinarstvo na Sveučilištu Sjever u Koprivnici. U okviru predmeta Komunikacija i socijalna inkluzija  studenti se tijekom semestra upoznaju s pojmovnim i teorijskim konceptom socijalne inkluzije i integracije. Važno je naglasiti kako je podizanje svijesti o individualnim razlikama i vrijednosti svakog pojedinca te senzibiliziranje studenata za teškoće i potrebe osoba s komunikacijskim teškoćama u sudjelovanju u društvenom/javnom prostoru jedna od vodilja samog predmeta koji slušaju. Stoga im je gostovanje naših korisnika Davorke Škvorc, Nenada Sekušaka, Nedjeljka Medića i Nenada Đurina te stručnih radnica Udruge Maje Šicel i Tee Janković bilo izuzetno zanimljivo.

Nakon prezentacije koju je o Udruzi održala Maja, zajedno sa studentima sudjelovali smo na zanimljivoj i interaktivnoj likovnoj radionici te se okušali u oslikavanju koju je pripremila naša volonterka Sanja Kalambura.

Kroz razgovor s korisnicima,  studentima su naglašeni svi izazovi i problemi s kojima se suočavaju osobe s intelektualnim teškoćama. Iz osobnog iskustva, približili su studentima svakodnevnicu osoba s intelektualnim poteškoćama i život u organiziranom stanovanju. Studenti su bili proaktivni, interaktivni, postavljali zanimljiva pitanja te na kraju dobili poklone koje su zajedno s njima oslikavali korisnici. Ovaj put to su bile simbolične maske kako bismo ukazali na činjenicu da je potrebno skinuti maske ako želimo živjeti inkluziju.  

Otvorena prodajna izložba u Društvu Goranin Zagreb

Jučer smo u Društvu Goranin Zagreb otvorili izložbu “Apstrakcija i nadrealizam” na kojoj su predstavljeni likovni radovi umjetnika amatera izrađeni pod vodstvom prof.def. Valerije Jelčić te keramički radovi Katie Bunete izrađeni pod vodstvom Lidie Boševski.

Hvala svima na sudjelovanju!

Ako niste stigli na otvorenje, izložbu do daljnjega možete pogledati u Društvu Goranin Zagreb, Branimirova 33. A ako vam se neki od radova svidi, možete ga i kupiti donacijom Udruzi.